Lovsångshelg Micke och Åsa Fhinn 24-26 november

Inlagt den 3 oktober, 2017

Micke Fhinn är en av Sveriges mest meriterade lovsångsledare och flera av hans sånger tillhör lovsångsskatten i Sverige. Under ett vattenfall och Nu böjer jag mig ner heter två av de mest kända. Förutom sina egna skivor har han medverkat på flera uppskattade skivor, inte minst skivorna från Frizon-festivalen där han tillsammans med Mattias Martinson lett lovsången under flera år.

Micke har arbetat som lovsångspastor inom Vineyardrörelsen under många år tillsammans med sin hustru Åsa. De står tillsammans i tjänsten och brinner för att se tillbedjan och kreativitet i alla dess formar få liv i församlingen. Micke har även arbetat som producent till Vineyard Nordic skivorna och fått sina mest omtyckta sånger översatta till engelska.

Och nu gästar han oss tillsammans med sin fru Åsa, varmt välkommen du också!

Helgens tider:

Fredag

19:00 Ungdomsgudstjänst

Lördag

13:00 Seminarium – Lovsång, vad och varför?

15:00 Seminarium – Praktiska råd och erfarenheter

19:00 Kvällsmöte

Söndag

11:00 Predikan av pastor Marcus, Lovsång Micke & Åsa Fhinn

http://www.davidmedia.se/artister/micke-fhinn_2477