Sökes: Pastor 100%

Inlagt den 2 april, 2013

Skärmavbild 2013-05-02 kl. 08.30.43

Sökes: Pastor 100%

Vi söker dig som vill hjälpa oss i vårt gemensamma uppdrag att göra Jesus Kristus känd och mottagen som Herre och Frälsare. Du är pastors/prästutbildad eller motsvarande, samt har erfarenhet av församlingsarbete.
Kustkyrkan ligger i Jävre, en by vackert belägen vid Norrbottenskusten cirka två mil söder om Piteå. Församlingen bildades av lutheraner och baptister 2003 och är ansluten till EFK och EFS. Församlingslivet präglas av ett rikt barn- och ungdomsarbete, levande musikliv och starkt missionsengagemang. Vi är idag 220 medlemmar och söker nu ytterligare en pastor till 100%.
VILL DU HA MER INFORMATION?
Ring Kustkyrkans ordförande:
Anders Skoog, 070-373 11 23
Eller besök vår hemsida:
www.kustkyrkan.se

facebook.com/kustkyrkan
Sista ansökningsdag: 30 Juni
Tillträde: Enligt överenskommelse
Skicka din ansökan till: info@kustkyrkan.se