Christ (A)Live 2013 i Piteå-Tidningen

Inlagt den 27 september, 2013

Skärmavbild 2013-09-27 kl. 10.45.01

 

Christ (A)Live intar Kustkyrkan

JÄVRE På lördag kväll är det dags för den fjärde upplagan av ungdomsarrangemanget Christ Alive i Kustkyrkan, Jävre.

– De tidigare arrangemangen har varit lyckade. Det har kommit mycket folk, cirka 250 inbetalande. Vi har fått positiv respons och haft bra musik från blandade genrer, från pop och rock till körsång. Vi vill ha det blandat så att vi plockar upp en bred publik, säger Johnny Berglund som tillsammans med kompisarna i bandet Explicit Minds samt John Lidman och Kustkyrkan anordnar musikfesten som är ett nyktert arrangemang där mötesplatsen understryks.

Arrangemanget har en kristen prägel och Johnny Berglund kommer själv att hålla i en andakt som en del av programmet, men den mesta tiden tas upp av livemusik. Explicit Minds uppträder under kvällen, men det blir också långväga gäster som Safemode, A Treehouse Wait och David Castañeda.

Text: Anders Sandlund, Piteå-Tidningen

länk: Artikeln i PT